

Tippek és tanácsok a legjobb cumi választásához
Kezdő szülőként az egyik legnehezebb dolog megtalálni a legjobb cumit a babánk számára. Ehhez szeretnénk néhány támpontot adni. Nem fogjuk megmondani, melyik a legjobb választás, hiszen az mindig egyén függő, de általános útmutatót nyújtunk, hogy megkönnyítsük a választást.
Manapság a cumi választék olyan széles és egyre bővül, hogy könnyen elbizonytalanodik bármely kezdő vagy akár gyakorló szülő is a boltok polcai előtt. Nem könnyű megtalálni babánk számára a legjobb cumit.
Adjunk vagy ne adjunk cumit a babánknak?
Az elsőként felmerülő kérdés, hogy egyáltalán szükséges e a babánknak cumit adni. Ezt a témát más sokszor és sokan boncolgatták, lehet számtalan tévhitet is hallani és forog sok igazság is közszájon. Két dolog azonban biztos. Egyrészt a baba szopóreflexét kihasználva a cumi segít megnyugtatni a kicsit. Másrészt a rosszul megválasztott cumi bizony ártalmas is lehet.
Az ajánlások szerint - bár léteznek újszülötteknek való cumik a piacon - 6 hetes kor után, amikor az anyatejes táplálás jól beállt, a babánk biztonsággal szopizik érdemes csak a cumit felkínálni. Természetesen ez is mint minden a babák életében egyén függő, így a szülő feladata mérlegelni, érdemes e már a cumit használni. Például egy rendben szopizó baba, de hasfájósabb baba esetében segíthet átlendülni a nehézségeken.
Milyen típusú cumikkal találkozhatunk?
Cumik alakja
Alak szerint 3 féle cumit különböztethetünk meg.
Az ún. cseresznye cumik, melyek feje kerek a babák által kedvelt darabok, azonban a hosszú távú használatát a szakértők nem ajánlják.
A szimmetrikus cumik lapos fejkialakítása éppen a babák szájpadlás deformációinak elkerülésére szolgál.
Az ortodontikus cumik formája igazodik legjobban a gyermekek szájpadlásához, hiszen felső részük kerek, míg az alsó lapos.
Cumik anyaga
A cumikat természetes vagy szintetikus anyagoból készítik. A cumi anyaga befolyásolhatja azt, hogy a babánk elfogadja vagy elutasítja a cumit, hiszen a szilikon cumik nem rendelkeznek semmilyen szaggal vagy ízzal, míg a latex cumik jellegzetes gumi ízűek.
A cumik anyaga szerinti választás a szülők számára is nehéz, hiszen a szilikon cumik tartósabbak, de a latex/kaucsuk cumik nem vonzzák a port, de gyorsabban öregednek.
Mikor cseréljünk cumit?
A fizikai sérülést szenvesett cumikat azonnal cserélni kell, hiszen fennáll a fulladásveszély, ha egy-egy darab leszakad róluk. Alapvetően az ökölszabály az, hogy 2-3 havonta kell a cumikat cserélni.
Itt említjük meg a cumik méretét is, hiszen a különböző korcsoportoknak különböző cumikat fejleztenek/ajánlanak a gyártók. Ezeket mindig vegyük figyelembe a cumicsere alkalmával.
Cumi márkák
A drogériák saját márkás termékeitől kezdve a prémium minőséget biztosító (pl. MAM vagy BIBS) cumi márkákig itt is széles a skála. Alapvetően a forgalomba került cuminak meg kell felelnie bizonyos szabványoknak, így mindegyikük biztosnágos. Amikor ismertebb vagy prémium márkát választunk az bizony a cumi árában is jelentkezni fog, de a gyártók azért figyelnek arra, hogy érezzük, kiváló minőséget és valami pluszt is kapunk a pénzünkért.
Összegezve
A cumi választáskor elsődleges a gyeremekünk igénye, sajnos elő fog fordulni, hogy egy-egy cumit feleslegesen vettünk meg, mert a pici el fogja utasítani. Azonban figyelembe véve a fenti tanácsokat ezek száma minimalizálható és hamarabb megtalálhatjuk a babánknak is tetsző darabot.




























